- #Tájékoztatók
9/2/2021
3 perc olvasási idő
Címkék
diákszakképzés
technikum
ösztöndíj
Tanévkezdés 2021/2022
Egyre népszerűbb a megújult szakképzési rendszer
Rendben elindult a második tanév a megújult szakképzési rendszerben, amely társadalmi presztízsének emelkedését jelzi, hogy a tavalyihoz képest 10 százalékkal több diák jelentkezett a szakképzésbe – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szakképzésért felelős helyettes államtitkára az M1 aktuális csatornán csütörtökön.
Pölöskei Gáborné kiemelte: a nyolcadik osztályt elvégzettek 60 százaléka a szakképzési rendszerben tanul tovább.
A helyettes államtitkár felidézte, hogy a szakképzés tartalmában és módszertanában megújult, illetve elindították ennek megújítását. Új ösztöndíj-rendszert vezettek be, a tanulóknak általános ösztöndíj jár, majd a teljesítményüktől függően alakul az ösztöndíj összege, tanulmányaik végén pedig pályakezdési támogatást kapnak, ami teljesen újszerű. Az első ilyen támogatást augusztusban fizették ki, 186 millió forint összértékben – közölte.
Pölöskei Gáborné elmondta: ebben a tanévben indul először az okleveles technikus képzés, amit 16 egyetemmel közösen alakítottak ki, és 23 iskolát érint. Ebben a képzésben a tanulók úgy végeznek majd, hogy nemcsak technikus oklevelet és érettségit kapnak, hanem kreditpontokat is, tehát a jól tanulók esetében egyenes út vezet az egyetemre – fogalmazott.
Az újdonságok közül a helyettes államtitkár kiemelte a kreatív technikumot, ide három területen lehet jelentkezni, a hang- és filmtechnika, a nyomdaipar és ipari grafika, valamint a könnyűipar, divat, design területén. A túljelentkezés itt 30 százalékos volt – tette hozzá.
Pölöskei Gáborné jelezte azt is, hogy folyik a pedagógiai technikum előkészítése, ahol oktatói asszisztenseket képeznek majd magas gyakorlati óraszámban.
Forrás: MTI
Képillusztráció: mediaklikk.hu
Érdekes lehet számodra
A 2024/2025-ös tanév szeptember 2-től június 13-ig tartana a készülő jogszabály értelmében.
A 2021-27 Széchenyi Terv Plusz programon belül a Digitális Megújulás Operatív Program Plusz keretében 2024-ben további 4 új kiemelt projekt indult a digitális kompetenciafejlesztés, a munkaerőpiaci esélyek javítása, az egész életen át tartó tanulás, a társadalmi mobilitás és integráció lehetőségeinek bővítésére.