- #Tájékoztatók
10/7/2022
2 perc olvasási idő
Címkék
A „Szakképzés jövője” Cedefop projekt fejleményei
A kutatásba és a hálózatépítésbe való beruházásra lesz szükség ahhoz, hogy a szakképzés előtt álló kihívásokat lehetőségekké tudjuk alakítani - állapították meg a Cedefop „Szakképzés jövője” projektje keretében rendezett szakértői találkozón
A "Szakképzés jövője Európában: Út a szakmai kiválósághoz" című műhelymunkát szeptember 8-9-én rendezték meg Bonnban, a német Szövetségi Szakképzési Intézetben (BIBB), ahol nemzetközileg elismert szakképzési kutatók vitatták meg a Cedefop "A szakképzés jövője" projektjének legfontosabb megállapításait.
A részt vevők egyetértettek abban, hogy a Cedefop "A szakképzés jövője" című projektjének 2023-ban kezdődő következő szakasza jelentős szerepet játszhat a terület kutatásának előremozdításában. A projekt által a változó európai szakképzési környezetről gyűjtött anyagokra építve fejlesztettek összehasonlító kutatást támogató módszertant.
A szakértői megbeszélések témái az alábbiak voltak:
- A szakképzési rendszerek és tantervek összehasonlítása
- Változások a szakképzésben
- A munka világának változása, valamint a szakképzés és a továbbképzés jövőbeli szerepe
A kutatásnak meg kell ragadnia és elemeznie kell a szakképzésben jelenleg végbemenő alapvető változásokat, amelyek példája az iskolarendszerű szakképzés (IVET) és a továbbképzés közötti változó kapcsolat, valamint a felsőfokú szakképzés növekvő jelentősége.
A konferencia előadásanyagai elérhetőek itt.
Érdekes lehet számodra
A képzési és kimeneti követelményekben történt módosítások nem érdemi jellegű vagy a tanulókra, képzésben részt vevőkre kedvezőbb változásokat jelentenek, így a szakképzésről szóló 2019. évi LXXX. törvény 11.§ (4) bekezdése alapján a folyamatban lévő képzésekre is alkalmazandók. A módosítások 2023. november 21-től hatályosak.