- # Fejlesztések
3/9/2020
2 perc olvasási idő
Címkék
jogállásátalakítás
Szakképzési Centrum
duális
Nő az igazgatók jogköre
Nagyobb szakmai önállóságot kapnak a szakképzési centrumok részeként működő intézmények
A szakképzési centrumok részeként működő intézmények jogállásának változásáról tájékoztatta Pölöskei Gáborné helyettes államtitkár az intézményvezetőket a szakképzési rendszer változásait ismertető értekezletsorozat zalaegerszegi állomásán. Fontos, hogy az intézményvezetők első kézből ismerjék meg a szakképzési törvény február közepén hatályba lépett végrehajtási rendeletének részletszabályait, és az információkat tovább tudják adni intézményük oktatóinak – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
Az igazgatóknak kulcsszerepe lesz az új rendszerben, mert az új szabályozás szerint az intézményvezető felel a szakképző intézmény szakmai munkájáért, az oktatói testület vezetéséért, és bizonyos kiadástípusok tekintetében gazdálkodik a szakképzési centrum által meghatározott pénzügyi keretekkel. Mindez az eddiginél nagyobb szakmai szabadságot jelent a jelenleg még tagintézményként működő szakképző intézmények számára. A szakképzési centrum szakmai irányítói feladatokat lát el, biztosítja az intézményi gazdálkodás szakmai hátterét, ellátja a beruházásokkal, létesítménygazdálkodással kapcsolatos feladatokat, és részt vesz a képzési szerkezet meghatározásában, a területi munkaerőpiaci igények figyelembevételével. A végrehajtási rendelet megszilárdítja a szakképzési centrumokban egy évvel ezelőtt bevezetett és a tapasztalatok szerint jól működő duális vezetési modellt, világosan elkülönítve az igazgatók, a főigazgató és a kancellár feladat- és hatásköreit.
A helyettes államtitkár az elmúlt egy hónapban tizenkét megyeszékhelyen és egy budapesti helyszínen tartott munkaértekezletet a szakképző intézmények igazgatói számára.
Kép: Shutterstock
Érdekes lehet számodra
A Nemzeti Tehetség Központ és szakmai együttműködő partnere a Design Terminal újra megrendezi a Start Programot, amely 18-35 év közötti fiatalok startup vállalkozásának létrehozását támogatja.
2023. január 20-ig pályázhatnak a kreatívipar iránt érdeklődő diákok
A Nobel-díjas közgazdász a Cedefop Skillset and match podcastjében exkluzív, átfogó interjúban osztotta meg előremutató nézeteit a munka jövőjéről, az automatizálásnak a munkahelyekre gyakorolt hatásáról, Európa elkötelezettségéről az élethosszig tartó tanulás mellett, a 2. európai készség- és munkahelyfelmérés (2nd European skills and jobs survey, ESJS2) eredményeiről és más témákról.