- #Tájékoztatók
11/17/2020
8 perc olvasási idő
Címkék
szakképzésmegújítás
szakma
innováció
díj
Véget ért az Európai Szakképzési Hét
Az idei eseménysorozat a zöld és digitális átállásra fókuszált
A 2020. évi Európai Szakképzési Hét központi témája a szakképzés szerepe a koronavírus-járvány okozta károk EU-s szintű helyreállításában, illetve a zöld és digitális átállás volt. A 2020. november 9-13. között sorrendben már ötödik alkalommal megrendezett Szakképzési Hét első volt abban a jellemzőjében, hogy a világjárvány miatt virtuálisan rendezték meg.
A Szakképzési Héthez kapcsolódó események már szeptemberben elkezdődtek, azóta 38 ország 1000 eseményt rendezett meg ennek jegyében. Az eseményeken és kapcsolódó tevékenységekben eddig 3,5 millió ember vett részt.
A hét egyik legfontosabb eseményeként Nicolas Schmit foglalkoztatásért és szociális jogokért felelős európai biztos és Thierry Breton belső piacokért felelős európai biztos kezdeményezésére elindult a Készségfejlesztési Paktum (Pact for Skills). A kezdeményezés a frissített Európai Készségfejlesztési Program (European Skills Agenda) egyik kulcsfontosságú lépése, amelynek célja, hogy erőforrásokat mozgósítson és különböző típusú ösztönzőkkel támogassa az összes releváns szereplőt abban, hogy konkrét lépéseket tegyenek a munkaképes korú népesség alapkompetencia-fejlesztése és átképzése érdekében.
A két európai biztos bejelentette az első európai készségfejlesztési partnerséget a jelentős ipari ökorendszerek – gépjárműipar, mikroelektronika, légi és védelmi ipar – szereplőinek részvételével.
A szakképzési hetet az Európai Bizottság szervezte, de az Európai Szakképzés-fejlesztési Központ (Cedefop) partnerként működött közre.
Jürgen Siebel az ügynökség igazgatója a tématéthez kapcsolódó konferencián előadásában a szakképzés zöld és digitális átállásának fontosságát hangsúlyozta. Kiemelte, hogy a szakképzés és ezen belül a szakmai továbbképzés lehet felelős a változó munkaerő-piaci igények kielégítéséért, és ugyanakkor alapvető jelentőségű az innováció, proaktivitás és alkalmazkodóképesség fokozásában is.
Anja Karliczek oktatásért és kutatásért felelős német szövetségi miniszter, a Szakképzési Hét társházigazdájának, az EU soros elnökségét betöltő Németország képviseletében beszélt az európai szakképzés modernizációjáról és a határokon átnyúló együttműködés fontosságáról.
A konferenciát követő párhuzamos üléseket Jens Bjornavold és Jasper van Loo Cedefop szakértők vezették. Jens Bjornavold az európai felsőoktatási szakképzés szerepét mutatta be, kihangsúlyozva azt, hogy a felsőoktatás nemcsak kizárólag a magas szintű elméleti ismeretek megszerzéséről szól, hanem ugyanolyan mértékben a magas szintű gyakorlati készségek és kompetenciák elsajátításáról is. Felhívta a figyelmet arra, hogy egy, a világjárvány kitörése előtti adat szerint az EU felnőtt lakosságának 45% rendelkezik készségfejlesztési és átképzési potenciállal; a krízis a kettős, zöld és digitális átállással kombinálva a készségfejlesztést és átképzést még fontosabbá teszi.
A Tanulószerződéses Gyakorlati Képzés Európai Szövetsége (EAFA) által szervezett panelbeszélgetésen a Cedefop munkatársa Stelina Chatzichristou a tanulószerződés (Magyarországon szakképzési munkaszerződés) fontosságáról beszélt. Kiemelte azok szerepét a zöld készségek fejlesztésében, különösen ott, ahol a tanulószerződés egy világosan és függetlenül működő rendszerként kapcsolódik a szakképzéshez, célorientált tantervekkel, programokkal és szakmai profilokkal. A hatékony partnerségek és társadalmi párbeszéd, a két szolgáltató (szakképzési/vállalat) közötti trianguláció (a rendszer külső szemlélőként való vizsgálata) és a tanulók tovább segíthetik elő a zöld készségek tanulószerződés által történő fejlesztését.
Az Európai Szakképzési Hét Díjazottjai
A hét rendezvénysorozata a szakképzési kiválósági díjak átadásával zárult. Nicolas Schmit európai biztos szerint: „Ez az ünnepség egy lenyűgöző hetet zár le, amely bemutatta, hogy mit tud nyújtani napjainkban a szakképzés. A résztvevők bebizonyították, hogy a szakképzés lehet innovatív. Hidat képezhet a digitális és zöld munka világához. Összefogva dolgozhatunk azért, hogy támogassuk a szakképzést, hogy sokkal gyorsabban reagálóvá, digitálissá és minden munkaképes korú dolgozó számára egész életükön át elérhetővé tegyük. Világossá tettük és tesszük, hogy a szakképzés egy olyan pályára állít, amely álláshoz juttat.”
Az európai biztos bejelentette a díjak győzteseit, többek között a 2020. évi Cedefop fotópályázat nyertesét is. Online szavazás keretében egy görögországi csapaté lett az első helyezés. A „Digital & Green Waves” nevű csapat a következő szakképzésben tanuló diákokból áll: Eleni Fransizi, Eleftheria-Giannoula Sokolaki, Eleftheria Pigka and Sofia Tsochataridou, felkészítő tanáruk Theofilos Stupiadis – mindegyikük a görög Munkaerő-foglalkoztatási Szervezet (OAED) által fenntartott Thesszaloniki 2. számú Szakképző Iskolából.
Fókuszban a továbbképzés
Az EU elnökségi ciklus kontextusában a Szakképzési Héten megtartott rendszeres találkozójukon az EU Szakképzési Főigazgatói (DGVT) megvitatták a 2020-ban elindított új kezdeményezéseket és programokat.
A találkozón felszólalva Jürgen Siebel Cedefop ügyvezető igazgató rámutatott, hogy példátlan mértékű alapkészség-fejlesztési és átképzési lehetőségekre van szükség ahhoz, hogy az EU-s tagállamok, vállalataik, állampolgáraik keresztülmenjenek a digitális és zöld átálláson, és túléljék azt, illetve megbirkózzanak a koronavírus okozta krízissel.
Hozzátette, hogy a felnőttképzési rendszerek küzdenek azért, hogy a népesség széles rétegeit tudják elérni és a megfelelő lehetőségeket biztosítsanak számukra. Az egész életen át tartó készségfejlesztés rendszerszintű megközelítésére van szükség, egy jól működő szakmai továbbképzési rendszerre támaszkodva.
Magyarország eddig minden évben a befogadott programmal a legaktívabb ország volt. A szervezők idén 64 intézmény 114 programját fogadták be, ezzel Magyarország jelenleg a 2. legaktívabb állam Spanyolország után. A Tóth János Mórahalmi Szakképző Iskola és Garabonciás Kollégium összesen 30 regisztrált programmal, Európa legaktívabb iskolája.
Hírforrás: ITM kommunikáció
Képillusztráció: Shutterstock
Érdekes lehet számodra
A Modern Iskola oktatási szakportál legutóbbi vendége Marton József, a Gál Ferenc Egyetem Technikum, Szakképző Iskola, Gimnázium és Kollégium felnőttképzési vezetője, Tempus Közalapítvány NVET szakértője.
Varga-Bajusz Veronika július elsejétől tölti be a posztot.
Közös konferenciával zárult a HUN-ILA projekt és a Készségek Európai Éve Magyarországon