- # Koronavírus
3/15/2020
3 perc olvasási idő
Címkék
szakképzésonline
oktatás
járvány
A szakképzés is felkészült a digitális munkarendre
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium a tanulók és hozzátartozóik védelmének érdekében a veszélyhelyzetre vonatkozóan a szakképzésben is bevezette a digitális tanrendet
A minisztérium a fiatalok érdekeit szem előtt tartva a szakképzési centrumok vezetőivel együtt dolgozik a tantermen kívüli oktatás feltételeinek megteremtésén, ezáltal biztosítva, hogy minden tanuló sikeresen zárhassa a tanévet.
A koronavírus-járvány okozta rendkívüli helyzetben is tovább kell működtetni az oktatási rendszert, a tanulóknak biztosítani kell a tanulási lehetőséget. 2020. március 16-tól a közismereti és szakmai elméleti tananyagot tantermen kívüli, digitális oktatás formájában sajátíthatják el a tanulók. A szaktárca a tudnivalókkal kapcsolatban felhívta az intézményvezetők, az igazgatók és a szülők figyelmét.
Amennyiben a tanulónak otthonában nem állnak rendelkezésére a szükséges eszközök vagy nincs internet-elérés, akkor az illetékes szakképzési centrum intézményen belül biztosítja a szükséges feltételeket, a járványügyi előírások szigorú betartása mellett, legfeljebb 5 fős csoportokban, felügyeleti rend keretén belül. A szakmai gyakorlati oktatást – a szakma jellegétől és a szükséges eszközöktől függően – lehetőség szerint szintén digitális munkarendben, vagy egyéni felkészüléssel, projektfeladat előírásával kell teljesíteni.
A határozat értelmében az esedékes szintvizsgákat is el kell halasztani, így a szakmai gyakorlat kezdetére a tanulók szintvizsga nélkül is tanulószerződést köthetnek. Duális képzések esetében, amennyiben bármelyik fél úgy ítéli meg, hogy a gyakorlati oktatás nem megoldható, a szakképző intézmény és a gyakorlati képzőhely közösen dönt a digitális munkarendben történő megszervezéséről vagy a gyakorlati oktatás halasztásáról.
A tantermen kívüli, digitális munkarendre a szakképzési centrum vezetőinek 2020. március 18-ig eljárásrendet kell kialakítaniuk, amely tartalmazza a megvalósítás részleteit. Az új munkarenddel minden tanuló számára biztosított tanulmányaik folytatása és tanév teljesítésének lehetőségét is. A tantermen kívüli oktatási rend 2020. március 16-tól visszavonásig érvényes.
A minisztérium az egyes intézkedésekről folyamatosan tájékoztatja az intézményvezetőket, és ismételten felhívja a figyelmüket arra, hogy mindig az Operatív Törzs iránymutatásai szerint járjanak el.
Budapest, 2020. március 16.
Forrás: Innovációs és Technológiai Minisztérium Kommunikációs Főosztály
Kép: Shutterstock
Érdekes lehet számodra
A Cedefop 2022. november 22-23-án tartotta a szakképzésben oktatók – iskolai és vállalati képzőhelyek oktatói -, valamint az iskolaigazgatók és tanulók felmérését előkészítő pilot kutatás értékelését
A váci Piarista Kilátó Központ adott helyszínt annak az országos logisztikai versenynek, ahol szakképzésben tanuló diákok mérhették össze játékos formában tudásukat. A döntőbe nyolc régió 24 középiskolás diákja jutott, a győztes egy budapesti intézmény tanulója lett.